Turnitin (İntihal engelleme analiz programı)

                   

 Turnitin (İntihal engelleme analiz programı)

    Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak Üniversitemiz akademik personelinin çalışmalarına yardımcı olmak, öğrencilerin tez, ödev vb. belge türlerinin analizlerinde kullanmaları amacıyla Turnitin (İntihal engelleme analiz programı)'nın aboneliği yapılarak üniversitemiz akademisyenlerinin kullanımına sunulmuştur. Programın kullanımına yönelik dosyaları aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Akademisyenlerimizin programı kullanabilmeleri için gerekli olan kullanıcı tanımlamaları sisteme yapılmış olup, kullanıcılarımın e-posta adreslerine gelen linkleri kullanarak sistemi aktif hale getirmeleri gerekmektedir. Programın kullanımına yönelik eğitim semineri dönem açılışından sonra gerçekleştirilecektir.

Başkanlığımız Şube Müdürü Mürsel KÖSEOĞLU'na 1451 nolu dahili hattan erişebilirsiniz.

Öğretmen Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

  • Kullanıcının, analiz yapmak üzere sunduğu, kendi dokümanını, Turnitin içerik havuzunda yer almasını engellemesi mümkündür. Default olarak dokümanlar içerik havuza gider (maalesef default değiştirilemiyor). Ayarlardan, havuzda yer almasını istemediğiniz dokümanlarınızı, “depo yok” seçeneğini işaretleyerek, içerik havuzunda yer almamalarını sağlayabilirsiniz.  

     Turnitin kullanımında, yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kullanıcının kendi hesabından ilgili çalışmayı silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (%100 benzerlik gibi). Doküman kullanıcı tarafından hesaptan silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için bir çok işlemin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, kullanıcıların kendi hesaplarına yükledikleri ve havuza gönderdikleri dokümanları, kurumun Turnitin yöneticisine bildirmeden hesaplarından silmemeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin ID tespitlerinin TechKnowledge ya da TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yapılması maalesef mümkün olamayacaktır. Bu yüzden, kullanıcılarınızın mağdur olmaması için, kullanıcılarınızı bu konuda diikatli olmasını rica ederiz. Sildirme işlemi için kullanıcının yüklediği dokümanın yanında yazan ID’nin (ödev numarası) yönetici tarafından Turnitin’e iletilerek sildirilmesi gerekmektedir. Belge Silme Kılavuzu’na aşağıdaki URL adresinden ulaşabilirsiniz.

Belge Silme Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Belirtildiği üzere, bu işlemler için dokümanın İD’sine (ödev numarasına) ihtiyaç vardır. Silme işlemine dair süreç aşağıda bilgilerinize sunulmuştur:

  • Belge Sildirme Kılavuzu’nda geçen linki kullanarak (“Buraya” yazan linke tıklyarak) belge silme formunu doldurunuz,
  • Formu doldurduktan sonra Turnitin'den bir e-Posta alacaksınız. Bu e-Posta, isteğinizin iletildiğini bildirmek içindir, buna cevap vermeyiniz.
  • Daha sonra, Turnitin'den bir e-Posta daha alacaksınız. Bunun içinde "In order to limit..." ile başlayan bir paragraf gördüğünüzde cevap vermeniz gerekecektir. Cevap olarak; "Yes, i confirm to remove the ids from Turnitin databases." yazmalısınız ki, silme işlemi için onayınızı alsınlar.
  • Ardından istediğiniz silme işleminin gerçekleştiğini bildiren bir e-Posta daha alacaksınız.

Not: Onayı, size gelen e-Postaya cevaben göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemleri ilgili kurumun Turnitin yöneticisi yapmalıdır.

  • ?Kullanıcılarınız ısrarla yanlış kullanım yapıyorlarsa hesaplarını deaktive ederek kullanım ile ilgili kılavuzları incelemelerini sağlayıp ardından hesaplarını aktive edebilirsiniz. Yönetici hesabında hesap açılan kullanıcıların isimlerinin yanındaki yeşil anahtara tıklayarak deaktive edebilirsiniz ve aynı şekilde deaktif hesap aktive de edilebilmektedir.

Turnitin (İntihal engelleme analiz programı) Bilgileri :

Erişim adresi : http://turnitin.com/tr/