Staj

Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerimizin 5. ve 7. yarıyıllarda BM399 ve BM499 kodlarıyla 25 iş günü staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebeple en geç 4. yarıyılın Bahar döneminde ve 6. yarıyılın Bahar döneminde staj yeri aramaya başlayabilirsiniz. Devlet kurumlarında staj başvuruları için Cumhurbaşkanlığı Staj Seferberliği sayfasını ziyaret ediniz. Özel şirketler için başvuruları bireysel olarak yapmanız gerekmektedir.  

Yaz döneminde stajını yapan öğrencilerin stajı takip eden yarıyılda OBS'de staj dersini almaları gerekmektedir. Bunun sonucunda da staj dersinin notu, o dönemi takip eden yarıyılın sonunda transkripte işlenir. OBS'de staj dersini bir kere almışsanız tekrar eden yıllarda aynı staj dersini tekrar almanıza gerek yoktur.

Dekanlık tarafından belirlenen staj tarihlerini SBS sisteminden görebilirsiniz.

Öğrenciler Staj Bilgi Sistemi üzerinden staj başvurusu yapacaklardır. Başvurusunu yapan öğrenciler oluşturulan formun çıktısını alarak staj yapacağı firmaya imzalatmalıdır. Kaşe/imza (Islak imza olacak, Taranmış/Faxlanmış imza kesinlikle kabul edilmeyecektir. Kaşe/Mühür zorunludur) ve kendi İmzasının ve parafının bulunduğu yerleri eksiksiz doldurduktan sonra taranmış belgelerini Staj Bilgi Sistemine giriş yaparak yüklemelidir. Belge yüklenmeden yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Not: Formların İmza/Kaşe kısımları eksik olması durumunda sigorta girişi yapılamamaktadır. Lütfen formlarınızı dikkatlice kontrol ediniz. Ayrıca, firmaya kullanıcı adı ve şifresi gönderileceğinden dolayı firmanın mail adresini doğru girdiğinizden emin olunuz. 

Not: Lütfen mail atarak soru sormadan önce aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Sık Sorulan Soruları okuyun. 

Stajlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için tıklayınız.

Staj Akış Şeması için tıklayınız.

Staj Bilgi Sistemi için tıklayınız.

Staj raporu hazırlama kitapçığı için tıklayınız.

 

Staj Bittikten Sonra Yapılacaklar

  • Staj raporunu tüm sayfaları imzalı ve kaşeli olacak şekilde stajınızın bitimi ile başlayan Eğitim-Öğretim döneminin ilk gününden itibaren en geç bir ay (30 gün) içinde SBS'ye yükleyiniz. 2022-2023 yaz staj dönemlerinde staj yapan öğrenciler için staj raporlarını SBS'ye yüklemek için son tarih 10.11.2023 olarak belirlenmiştir.

 

  • Firma yetkilisinin Form2 ve Form3A belgelerini firmanın mail adresine giden kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaparak SBS'ye yüklemesi gerekmektedir.

İlgili formlar için tıklayınız. 

BM399 Yaz Stajı I ve BM499 Yaz Stajı II Ders Seçimleri

  • Stajlar transkriptinizde ders olarak göründüğü için yaptığınız stajlarınıza not girilebilmesi için staj derslerinizi OBS’de almanız gerekmektedir. Her iki staj dersini de OBS’de 1 kere almanız yeterlidir.

Ücretli Staj İçin

Ücretli staj yapacak öğrencilerin izlemesi gereken yol için tıklayınız.

Ara Dönem Stajı

Ara Dönem Stajı yapacak öğrencilerimiz SBS'den staj dönemlerini kontrol edebilirler. Ara dönem stajına başvurmanız için 4. sınıf öğrencisi olmanız ve transkriptinizde geçer not almadığınız en fazla 2 dersinizin kalmış olması gerekmektedir. Ayrıca bu derslerden devam zorunluluğunuzun olmaması gerekmektedir. Ancak bu şartları sağlıyorsanız ara dönem stajına başvurabilirsiniz.

Zorunlu Staj Belgesi Talebi

Zorunlu staj belgesi talep edilirse buraya tıklayarak @ogr.duzce.edu.tr uzantılı e-posta kullanıcı adı şifreleriyle giriş yaptıktan sonra Ödev/Proje Gönder menüsünde yer alan Zorunlu Staj Belgesi formunu indirebilirler.