THE

Dünya Üniversite Sıralamaları (World University Rankings)

Times Higher Education tarafından yayınlanan World University Rankings 2024’te Üniversitemiz, “Engineering” ile “Clinical and Health” alanlarında yer alarak önemli bir sıralama başarısı elde etti.

World Rankings 2024 by subject sıralamasında, Engineering (Mühendislik) alanında dünyada 501-600 bandında yer alan Üniversitemiz, Clinical and Health (Klinik ve Sağlık) alanında ise dünyada 801-1000 bandında kendine yer buldu.

Engineering alanında Türkiye'de 9. sırada yer alan Üniversitemiz, devlet üniversiteleri arasında 5. sıra ile hem küresel hem de ulusal anlamda adından söz ettiren başarılar kazanmaya devam ediyor.

Times Higher Education'ın yaptığı 2023 Dünya Sıralamaları'nda (World University Rankings 2023) Üniversitemiz, geçen yıla oranla hem dünya üniversiteleri, hem de Türkiye üniversiteleri arasında yükseliş sergileyerek yine bir uluslararası başarıya imza attı.

Geçen yıl Türkiye’den 54 üniversitenin katıldığı sıralamada 12. sırada yer alan Üniversitemiz, bu yıl Türkiye'den 61 üniversitenin katıldığı sıralamada 8. sırada yer alma başarısı gösterdi. Bir önceki dönemde dünyada 1662 üniversite arasında 1001-1200 bandında yer alan Üniversitemiz, bu yıl 1799 üniversite arasında 801-1000 bandına yükselerek akademik alanda küresel başarılarına bir yenisini ekledi.

Sanayi Geliri (Industry Income)kategorisinde de yine ilk 100 içerisinde yer alan Üniversitemiz, tüm kategorilerde yükselme başarısı göstererek zirve yolculuğuna devam ediyor.

Üniversitemiz; uluslararası sıralamalar konusunda önemli bir organizasyon olan Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan World University Rankings 2021’de “sanayi geliri” kategorisindeki sıralamasıyla, bölgesel odaklı kalkınma misyonunda istikrarlı gelişimini kanıtladı.

Üniversitemiz, ilk kez katıldığı organizasyonda, hem Türkiye hem de çeşitli kategorilerdeki dünya sıralamalarında gelişimini ve yükselişini sürdürdü. 93 ülkeden 1.527 üniversitenin sıralamaya hak kazandığı listede; sanayi gelirinde dünyada 258. sırada yer alma başarısı gösteren Üniversitemiz, diğer kategorilerde de 1000-1500 arasında kendine yer buldu.

Genç Üniversiteler Dünya Sıralaması’nda Türkiye’deki Devlet Üniversiteleri Arasında Birinciyiz

Times Higher Education'ın yaptığı ve son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2023 Genç Üniversiteler Dünya Sıralaması’nda (Young University Rankings 2023) Üniversitemiz, dünyada 251-300 bandında, ülkemizde ise devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer alma başarısı gösterdi.

Dünyadan 963, Türkiye’den ise 66 üniversitenin girebildiği sıralamada Üniversitemiz, yine küresel ve ulusal bir başarıya imza attı. Dünyada 251-300 bandında yer alan Üniversitemiz, ülkemiz üniversiteleri arasında 6. ve devlet üniversiteleri arasında ise birinci olarak akademik başarılarına bir yenisini ekledi.

Genç Üniversiteler Dünya Sıralaması’nda 2021 ve 2022 yıllarında ise 351-400 bandında yer alan Üniversitemiz, 2023 yılında 100 basamak yükselerek bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı.

Üniversitemizden Klinik ve Sağlık Alanlarında da Dünya Sıralamasında Önemli Başarı

Üniversitemiz; Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan World University Rankings 2021’de, “klinik ve sağlık” alanlarındaki sıralamada da yine önemli bir başarının sahibi oldu.

Klinik ve sağlık alanlarında Times Higher Education tarafından ilan edilen dünya genelindeki sıralamada Üniversitemiz,  600-700’lük dilimde yer alma başarısı gösterdi.

Çevre ve sağlık alanlarında ihtisaslaşan, özellikle de geleneksel ve tamamlayıcı tıp konularında uzmanlaşan Üniversitemizin bu başarısında,  Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültelerimiz ile Üniversitemiz Hastanesi'nin de önemli katkıları bulunuyor.

Üniversitemizden Gelişen Ekonomilerin Sıralandığı Uluslararası Sıralamada Yer Alma Başarısı

Üniversitemiz; Times Higher Education tarafından yayınlanan Emerging Economies Rankings 2021’de (Gelişen Ekonomiler Sıralaması) yine önemli bir başarı elde etti.

Gelişen ekonomilerin ve dünya üniversitelerinin çeşitli kategorilere göre sıralandığı listedeki 2021 yılında ülke sıralamasında Türkiye; Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya'nın ardından beşinci sırada yer aldı. Üniversitemiz, Ülkemizden 43 üniversitenin yer alabildiği listeye girme başarısı göstererek 401-500 arasında yer buldu. 2022 yılında Üniversitemiz ülkemizden 54 üniversitenin yer aldığı listede dünyada 301-350 sıralamasında yerini aldı. 

Üniversitemiz; bilimsel araştırmaları, ihtisaslaşma çalışmaları, katma değerli projeleri, sürdürülebilir kalkınmaya katkıları ve sosyal sorumluluk faaliyetleri ile yaşama dokunan bir üniversite olarak uluslararası sıralamalardaki istikrarlı yükselişini sürdürmektedir.